Posty i świętowanie w dawnych czasach
W naszym Skansenie Archeologicznym w Mrówkach czeka na Was nowa wystawa „Posty i świętowanie w dawnych czasach”!
W cyklu życia człowieka zawsze pojawiały się radosne wydarzenia, które starano się uświetnić np. ucztą czy świątecznym strojem. Natomiast dni świąteczne obchodzone cyklicznie (najczęściej rok po roku) powiązane były od tysięcy lat z wydarzeniami religijnymi co narzucało pewne sposoby świętowania. Jakie święta obchodzono i jak dawniej świętowano o tym opowiada pierwsza część wystawy.
Następnie wystawa skupia się na okresach w roku kiedy obowiązywał post. Okresy głodu i niedojadania były bardzo częste w historii ludzkości i traktowano je jako jedne z najgorszych klęsk. W pewnym momencie zaczęto jednak stosować posty jako część przygotowania do świąt oraz traktować je jako ważny element rozwoju duchowego. Post nie był jednak związany tylko z powstrzymaniem się od jedzenia, lecz był to czas wolny od zabaw, wojen, wesel i.. pożycia małżeńskiego (co sprawdzano na spowiedzi). Wystawa opowiada także o tym skąd wzięły się posty w rocznym rytmie życia (od starożytności) czy Wielki Post zawsze był „wielki” i co z postem wspólnego ma Judasz?
Odpowiedzi szukajcie na ekspozycji, czynnej w godzinach otwarcia skansenu: od wtorku do piątku między 10.00 a 18.00, w soboty od 12.00 do 18.00 i niedziele między 14.00 a 18.00.
Kuratorzy: Magdalena Felis, Mateusz Sikora
Projekt graficzny: Joanna Kurkowicz
Wystawa zrealizowana dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.