piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościO muzeumRelacja z wydarzeniaWarsztaty

Pakuj się do muzeum! Historia na wynos.

 

W samo południe w piątek, 28 października, spotkaliśmy się na prapremierze projektu Pakuj się do muzeum! Historia na wynos, który Muzeum Okręgowe w Koninie realizowało dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura: Interwencje. Edycja 2022. Ideą projektu było stworzenie walizek edukacyjnych wypełnionych wiedzą i inspiracjami czerpiącymi z dziedzictwa kulturowego Konina i regionu. W ramach zadania powstały dwie walizki edukacyjne przygotowane z myślą o przedszkolakach i uczniach klas I-III szkół podstawowych. Każda z walizek to scena do teatrzyku kamishibai, pięć autorskich scenariuszy z ilustracjami oraz pomoce dydaktyczne: instrukcja korzystania z teatrzyku, karty pracy z zadaniami do scenariuszy i – w walizce dla przedszkolaków – ręcznie wykonane techniką amigurumi maskotki, uosabiające bohaterów opowieści.

Na spotkaniu podsumowującym projekt pojawili się przedstawiciele samorządów i instytucji zaangażowanych w realizację projektu – Miasta Konina, Powiatu Konińskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, Młodzieżowego Domu Kultury i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”, a także twórcy: autorka tekstów, Iga Janiszewska-Pawlak, graficzka Patrycja Rutkowska, tłumaczka na język ukraiński – Renata Domska oraz twórczyni maskotek, Olesia Diadechko. Głównymi bohaterami spotkania były jednak opowieści teatrzyku papierowego oraz ci, dla których zostały one stworzone – dzieci, które licznie przybyły na spotkanie. Ogromne zaangażowanie, zainteresowanie i entuzjastyczne reakcje młodej publiczności pokazały, jak niewiele potrzeba, by pobudzić dziecięcą wyobraźnię, a oszczędna i prosta formuła papierowego teatrzyku doskonale sprawdza się w dobie wszechobecnych nowoczesnych technologii.

Walizki powstałe w ramach projektu będą od 2 listopada podróżowały nieodpłatnie po szkołach i przedszkolach miasta i powiatu – aby zabrać walizkę do placówki, wystarczy zgłosić chęć jej wypożyczenia i uzgodnić termin z Działem Naukowo-Oświatowym muzeum pod numerem 513616358. Dodatkowo, wszystkie opowieści zostały zdigitalizowane i w formie klipów filmowych z tłumaczeniem na polski język migowy, będą dostępne na stronie internetowej muzeum wraz z pakietem materiałów edukacyjnych.

 

Realizacja projektu była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.