czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Oprowadzanie kuratorskie „Ptaki i ssaki Wielkopolski”

W niedzielę, 9 stycznia zapraszamy gorąco na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Ptaki i ssaki Wielkopolski”. O kulisach pracy fotografa przyrody, niezbędnym mu ekwipunku, kwalifikacjach i umiejętnościach opowie jeden z autorów fotografii prezentowanych na wystawie, Jerzy Orchowski.

Wstęp bezpłatny.

Start: godz. 16.00, spichlerz, II piętro

Wystawa fotografii przyrodniczej pod tytułem „Ptaki i ssaki Wielkopolski” to nowa propozycja Muzeum Okręgowego w Koninie, przygotowana we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na wystawie prezentowane są prace dwóch fotografów przyrody: Jerzego Orchowskiego oraz Jacka Wieczorka.

Fotografie Jacka Wieczorka przedstawiają ptaki z gatunku trzciniak, bąk oraz wodnik, rezydujące na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego powstałego w 1988 roku. Występujące tam rozległe trzcinowiska są doskonałym miejscem siedliskowym ptaków. Fotografie Jerzego Orchowskiego przedstawiają ptaki i ssaki, występujące na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powstałego w 1995 roku. Na rozległych nadwarciańskich łąkach można spotkać: czaplę siwą, bociana czarnego, gęś gęgawę czy kormorana. Obserwuje się sarnę europejską, lisa rudego, muflona, wydrę i wiele innych. Wystawa fotografii daje pogląd na różnorodność przyrodniczą obu parków krajobrazowych i zwierząt zasiedlających różnorodne akweny wodne.

Autorzy fotografii: Jerzy Orchowski, Jacek Wieczorek
Kurator wystawy: Dagmara Frydrychowicz, współpraca Katarzyna Renn