czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Oblicza buntu. W 65. rocznicę poznańskiego czerwca

 

65 lat temu stolica Wielkopolski znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy Poznania, tkwiący od jedenastu lat w komunistycznej pułapce, znaleźli w sobie siłę, by w dramatyczny sposób wykrzyczeć pod adresem władzy stanowcze: nie! O poznańskiej rewolcie i walce o jej upamiętnienie opowie nowa wystawa plenerowa, przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

27 czerwca, w przededniu 65. rocznicy „czarnego czwartku”, przed Centrum Kultury Zamek swą premierową odsłonę będzie miała nowa ekspozycja plenerowa. Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć – wystawa przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, która upamiętni bunt poznaniaków – pierwsze na taką skalę w powojennej Polsce wystąpienie społeczeństwa przeciw władzy.

65 lat temu sfrustrowani pogarszającą się sytuacją materialno-bytową robotnicy poznańskich zakładów pracy, w pokojowym proteście wyszli na ulice miasta domagając się poprawy swego losu, prawa do wolności i godnego życia. Determinacja manifestantów, do których wkrótce dołączyli kolejni mieszkańcy Poznania, rosła z minuty na minutę. Obok transparentów o treści społecznej czy ekonomicznej szybko pojawiły się hasła antyrządowe i narodowe, nadając manifestacji cech niepodległościowego powstania. Strajkowa gorączka ogarnęła miasto, nastroje radykalizowały się. Protest przerodził się w rzeczywistą walkę o niespotykanej dotąd zaciętości, którą władza w brutalny sposób spacyfikowała przy użyciu wojska. Rządzący Polską komuniści nie poprzestali wyłącznie na stłumieniu poznańskiej rewolty siłą. W miasto i jego mieszkańców na przełomie czerwca i lipca 1956 uderzył propagandowy terror, a Czerwcową pamięć postanowiono unicestwić. W okresie PRL przez długi czas pamięć ta była zakazana, potem zaś koncesjonowana. „Kurtyna milczenia” skutecznie okrywająca Poznań, została ostatecznie zerwana dopiero w sierpniu 1980 r. za sprawą wielomilionowego ruchu społecznego, który przeszedł do historii pod nazwą Solidarność. To niezależny i samorządny związek awansował Czerwiec 1956 do rangi najważniejszego po Grudniu 1970 wydarzenia inicjującego marsz ku Solidarności. Eksplozja Czerwcowej pamięci przyniosła wówczas Poznaniowi jego współczesny symbol – Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, którego odsłonięcie stało się jednym z najistotniejszych ogniw „karnawału Solidarności” w ogóle. Tym zagadnieniom poświęcona jest tegoroczna wystawa. Wielkoformatowa, plenerowa ekspozycja podzielona została na dwie zasadnicze części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 – jego przyczyn i konsekwencji. Druga – mówi o sile jego pamięci, pamięci, która po 1981 r. stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań.

Poznański Czerwiec 1956 – dramatyczny w skutkach, krwawo stłumiony protest robotniczy w obronie ludzkiej godności i wolności to wydarzenie szczególne dla każdego poznaniaka. Był pierwszym, o tak wyjątkowej sile i skali w dziejach powojennej Polski, protestem zniewolonego społeczeństwa. Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej ekspozycja, bazuje na bogatym materiale ikonograficznym. Archiwalne fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji jak i zbiorów znajdujących się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego – oddziału Biblioteki Raczyńskich, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także unikatowe fotografie, pozyskane przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w ciągu ostatnich lat. Ekspozycja Poznański Czerwiec 1956. Oblicza Buntu i jego pamięć jest nie tylko formą upamiętnienia Czerwca 1956 – przygotowana została z myślą o popularyzowaniu wiedzy na jego temat. Po poznańskiej premierze, wystawa wyruszy do Warszawy, gdzie zaprezentowana zostanie na Placu Marszałka Piłsudskiego, a następnie w dwumiesięczną podróż po Wielkopolsce, odwiedzając kolejno Leszno, Konin, Piłę, Kalisz oraz Gniezno.

Wystawa: Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć

Kuratorzy wystawy: Kinga Przyborowska, dr Piotr Grzelczak

Organizatorzy: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

 

Wystawa w Koninie: 10-19 sierpnia 2021 r., plac przed muzealnym spichlerzem.

Wernisaż: 10 sierpnia, godz. 18.00