piątek, 26 kwietnia, 2024
AktualnościRelacja z wydarzeniawernisaż

Niezapomniany wernisaż. W rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2021 roku, w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, spotkaliśmy się w muzealnym spichlerzu na otwarciu wystawy czasowej Niezapomniane zwycięstwo. Ekspozycja, przygotowana wspólnym wysiłkiem Miasta Konina, Szkoły Podstawowej nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, Radnej Miasta Konina Emilii Wasielewskiej oraz Muzeum Okręgowego w Koninie, przybliżała sylwetki powstańców związanych z Koninem oraz prezentowała pamiątki po nich, pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz z izby pamięci SP nr 8 w Koninie.

Okres świąteczny nie zniechęcił koninian do udziału w wernisażu i punktualnie o 18.00 w spichlerzu zaroiło się od tłumnie przybyłych gości. Swoją obecnością ekspozycję uświetnili samorządowcy, przedstawiciele instytucji kulturalnych i oświatowych, media oraz potomkowie powstańców i mieszkańcy Konina.

Wydarzenie otworzył minirecital Piotra Kulczewskiego i Julii Łęt – uczniów PSM im. Ignacego J. Paderewskiego w Koninie. Uczestnicy wernisażu obejrzeli także film dokumentalny zatytułowany „Powstanie wielkopolskie”. Wspomnieniami o przodkach, uczestnikach powstania wielkopolskiego, podzielili się również ich potomkowie.

Wystawa Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 czynna będzie do 31 marca 2022 roku.

Ekspozycji towarzyszy katalog autorstwa dr. Piotra Grzelczaka.

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Schellner, Jakub Ordon