czwartek, 23 maja, 2024
AktualnościSpichlerzZamek

MOK w projekcie #muzealniaki

1 sierpnia 2019 roku Muzeum Okręgowe w Koninie przystąpiło do akcji #muzealniaki, której inicjatorem jest wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza. Tym samym konińskie muzeum zostało pierwszą w Wielkopolsce placówką tego typu, która włączyła się do akcji.

Ogólnopolski już program #muzealniaki to inicjatywa, która ma na celu otwarcie muzeów na najmłodszego odbiorcę. Jak mówią o akcji jej twórcy: 

chcemy pokazać, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Wspólnie stwórzmy modę na muzea!

Muzeum Okręgowe w Koninie mocno utożsamia się z tą ideą. Jesteśmy zdania, że już od najwcześniejszych lat należy rozwijać i wspierać w dziecku naturalną ciekawość świata, pielęgnować potrzebę obcowania z kulturą, nauką i historią, z pięknem i wiedzą. Mały odbiorca, w którym zbudujemy pozytywne skojarzenie z wizytą w muzeum, stanie się później mądrym i świadomym dorosłym, który w muzeum będzie chciał i potrafił przebywać.

Dziś, planując weekendowy lub popołudniowy wypoczynek, rodziny z małymi dziećmi nie będą już musiały wybierać jedynie pomiędzy placem zabaw a parkiem. Chcemy, by poczuły się mile widziane również w naszym muzeum. Dlatego właśnie na terenie placówki stanęły dwa stoły do przewijania, w spichlerzu powstał kącik malucha, a na terenie ogrodu stworzona została strefa relaksu z leżakami, hamakami i piaskownicami. Tutaj rodzice będą mogli odpocząć w trakcie zwiedzania, by nie przytłaczać najmłodszych zwiedzających zbyt dużą ilością bodźców, a także komfortowo nakarmić i przebrać małe dzieci. 

Zapraszamy! Bo muzeum nie jest tylko dla dużych.