poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Archiwumwernisaż

Mirella von Chrupek – „Diorama. Palaeoloxodon antiquus”

Z wielką przyjemnością zapraszamy na wernisaż „Diorama. Palaeoloxodon antiquus”, który odbędzie się 1 lipca o godz. 18.00 w muzealnym ogrodzie!

Mirella von Chrupek to artystka, która tworzy nowe, alternatywne światy w sposób dosłowny. Sięgając do własnej wyobraźni, oddaje w swojej sztuce to, co mieści się w niej najlepszego. Zaprasza widzów do rzeczywistości pełnej nawiązań do dzieciństwa, baśni, zawikłanych historii, które możliwe są do spełnienia jedynie we śnie. Przyglądając się jej projektom, odnajdujemy w nich to, co w pewien sposób w nas samych zostało zapomniane, jednak witamy się z tym jak ze starym marzeniem. Jej barwne projekty przywołują wspomnienia, ale również pokazują nowe, dotąd nieznane krajobrazy.

W projekcie przygotowanym dla Muzeum Okręgowego w Koninie łączą się rozmaite zainteresowania artystki, takie jak teatr czy paleontologia. Głównym bohaterem nowego świata Mirelli staje się słoń leśny, tak dobrze znany nam z muzealnych sal wystawienniczych. Jednak w najnowszej odsłonie zyskuje on nowy, intymny wyraz. Stworzona przez artystkę diorama to z jednej strony scena teatralna, a z drugiej mały świat, którego bohaterów możemy podglądać jak przez dziurkę od klucza. W końcu diorama znaczy tyle, co „widzę na przestrzał”. Mirella von Chrupek zdecydowanie ma jeden cel: wzbudzić w publiczności zachwyt.

Jak sama mówi: „Z przyjemnością przyjęłam zaproszenie Muzeum Okręgowego w Koninie do zaprojektowania gabloty inspirowanej zbiorami muzeum. Jeszcze bardziej rozświetliły mi się oczy, kiedy dowiedziałam się, że Dział Geologiczno-Przyrodniczy posiada w swoich zbiorach jeden z największych i najbardziej kompletnych szkieletów słonia leśnego z dotychczas znalezionych w Polsce. Będąc pasjonatką paleontologii, paleoartu i geologii, nie mogłam przejść obok tego faktu obojętnie. Dysponując takim kontekstem, zdecydowałam się na stworzenie w ogrodzie ozdobnej gabloty inspirowanej XIX-wiecznymi papierowymi teatrzykami lalkowymi. Głównym bohaterem instalacji uczyniłam właśnie Palaeoloxodon antiquus, którego ukazałam w stylizowanej miniaturowej muzealnej sali. Mam nadzieję, że ta scenka będzie cieszyła gości odwiedzających muzeum i spacerujących po ogrodowych alejkach”.

Poniżej zaproszenie od artystki na ten wyjątkowy wernisaż!