czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Lato w muzeum

 
W lipcu i sierpniu zapraszamy do korzystania z wakacyjnych propozycji warsztatowych, realizowanych w muzeum oraz jego oddziale. Każdy z wariantów można rozszerzyć o dodatkowe zwiedzanie, zachęcamy również, by planując wizytę w muzeum, zarezerwować czas na spacer po ogrodzie i beztroskie piknikowanie w skansenie!

Opłata za udział w warsztatach jest stała i wynosi 10 zł od osoby. Więcej informacji o cenach i formach spędzania czasu w muzeum: tutaj (klik!).

 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Oferta dla grup kolonijnych lub półkolonijnych. Warsztaty realizowane są w grupach liczących od 10 do 30 osób. Rezerwacja miejsc i więcej informacji pod numerami kontaktowymi Działu Naukowo-Oświatowego: 63 242 75 30, w. 11, 12 lub 513 616 358.

 • Warsztaty „Od ziarenka do bochenka” – podczas zajęć uczestnicy dowiadują się: jak dawniej przygotowywano ciasto na chleb i jak przebiegał jego wypiek, jak wyglądają różne rodzaje ziaren i dlaczego niektóre chętniej były wykorzystywane do wypieku chleba, w czym tkwił sekret smaku i długotrwałej świeżości tradycyjnie wypiekanego chleba. Warsztaty to jednak przede wszystkim samodzielne wyrabianie ciasta na pyszne bułeczki, które po wypieku można skosztować w pięknym otoczeniu skansenu etnograficznego (zajęcia sezonowe – od połowy kwietnia do końca września).
  Warsztaty realizowane są we wtorki i czwartki.
  Rekomendowany wiek uczestników: od 4 lat
  Czas trwania zajęć: 60-90 minut
 • Warsztaty paleontologiczne „Tropem skamieniałości” – warsztaty przybliżają pracę paleontologa, zarówno w terenie, jak i w zaciszu gabinetu. Co to jest fosylizacja? Jak powstają skamieniałości i jakiej wiedzy dostarczają badaczom? Gdzie ich szukać i jak zidentyfikować? Tego wszystkiego uczą się uczestnicy zajęć. Następnie przygotowujemy wykopaliska paleontologiczne, podczas których uczymy jak rozpoznawać skamieniałości i opracowujemy karty okazu.
  Rekomendowany wiek: od 7 lat
  Czas trwania zajęć: ok. 45 minut
 • Warsztaty makramy: obrazy ze sznurka
  W ramach zajęć uczestnicy dowiadują się, czym jest makrama, skąd pochodzi i skąd wzięła się jej popularność. Po krótkim teoretycznym wstępie poznają podstawowe węzły wykorzystane w technice makramy, a następnie przystępują do samodzielnego wykonania sznurkowych kwietników.
  Rekomendowany wiek uczestników: powyżej 12 lat
  Czas trwania: min. 90 minut

 

WARSZTATY INDYWIDUALNE
Warsztaty dla rodzin z dziećmi lub indywidualnych chętnych odbywają się w każdą środę, punktualnie o 12.00. Rezerwacja miejsc i więcej informacji pod numerami kontaktowymi Działu Naukowo-Oświatowego: 63 242 75 30, w. 11, 12 lub 513 616 358.

 • Warsztaty „Sztuka na wycieczce” – uczestnicy poznają krótką historię makatki, cenionej i niegdyś popularnej ozdoby wielu domów. Następnie projektują własną makatkę. Stworzony na papierze projekt próbują przenieść przy pomocy farb akrylowych i pisaków do tkanin na płócienny workoplecak, tworząc unikatową i niepowtarzalną pamiątkę, która może towarzyszyć im na wszystkich wakacyjnych wojażach.
  Termin: 6 lipca, godz. 12.00; 3 sierpnia, godz. 12.00
  Rekomendowany wiek uczestników: bez ograniczeń
  Czas trwania: 60 minut
 • Warsztaty „I ty możesz zostać gliniarzem” – warsztaty garncarskie, w ramach których uczestnicy poznają historię obróbki gliny oraz rewolucję technologiczną, która za nią stoi. Następnie sami muszą zmierzyć się z pryzmą gliny i metodą wałeczkową przygotowują własne naczynia, a następnie je dekorują.
  Termin: 13 lipca, godz. 12.00; 10 sierpnia, godz. 12.00
  Rekomendowany wiek uczestników: od 5 lat
  Czas trwania: 60 minut
 • Wyzwanie zwiadowców. Terenowa gra rodzinna – to wariant muzealnej gry w podchody. Zabawa rozgrywana jest na świeżym powietrzu, na terenie skansenu etnograficznego. Uczestnicy muszą zlokalizować i rozwiązać rozmieszczone w skansenie zadania, które będą sprawdzały ich uważność, wiedzę, spostrzegawczość, kreatywność i sprawność fizyczną. 
  Termin: 20 lipca, godz. 12.00; 17 sierpnia, godz. 12.00
  Rekomendowany wiek uczestników: bez ograniczeń, jednak w każdej grupie musi się znaleźć jedna osoba, która sprawnie pisze i czyta
  Czas trwania: 60 minut
 • Warsztaty „Nieśmiertelny bukiet” – zjawiskowe kwiaty z krepiny mogą stworzyć bukiet, który nigdy nie zwiędnie. Mogą zostać ozdobą pokoju lub posłużyć jako uzupełnienie ludowego pająka lub wianka. Uczestnicy dowiedzą się, jak przy użyciu bibuły włoskiej, kleju i patyczków bambusowych stworzyć kwiat wiśni i krokus.
  Termin: 27 lipca, godz. 12.00; 24 sierpnia, godz. 12.00
  Rekomendowany wiek uczestników: od 7 lat
  Czas trwania: 60 minut
 • Warsztaty „Fiku miku na druciku” – warsztaty tworzenia biżuterii, połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „Biżuteria i styl”. Uczestnicy poznają na przykładach historię mody i złotnictwa, by przygotować samodzielnie miedziany pierścionek lub wisior z kameą.
  Termin: 31 sierpnia, godz. 12.00
  Rekomendowany wiek uczestników: od 7 lat
  Czas trwania: 90 minut

 

WARSZTATY W SKANSENIE ARCHEOLOGICZNYM W MRÓWKACH
Oferta dla grup kolonijnych lub półkolonijnych. Warsztaty realizowane są w grupach liczących od 10 do 30 osób. Rezerwacja miejsc i więcej informacji pod numerami kontaktowymi Działu Naukowo-Oświatowego: 63 242 75 30, w. 11, 12 lub 513 616 358.

 • Warsztaty „Wojowie, grody, fortyfikacje” – warsztaty, na których uczestnicy dowiadują się o technikach budowania grodów wczesnośredniowiecznych i tworzą w grupach grody z gliny i innych materiałów, pozyskanych w lesie.
  Rekomendowany wiek uczestników: od 7 lat
  Czas trwania: 70 minut

 

Jeden komentarz do “Lato w muzeum

Możliwość komentowania została wyłączona.