czwartek, 25 lipca, 2024
AktualnościBez kategoriiZamek

Kobiety na numizmatach. Królowe, święte, noblistki i artystki

Kobiety na numizmatach są

…choć może uczciwiej byłoby napisać: bywają?

Wizerunki kobiet dziś można zobaczyć jedynie na monetach oraz banknotach okolicznościowych lub kolekcjonerskich. Znacznie częściej na numizmatach
upamiętnia się mężczyzn.

Jak to było dawnej: w czasach Rzeczpospolitej Ludowej oraz II Rzeczpospolitej?

A jeszcze dawnej: w czasach starożytnych, średniowiecznych, nowożytnych?

Na te pytania odpowiedzą banknoty i monety przedstawiające kobiety. Na wystawie oprócz polskich numizmatów współczesnych (wybitych po 1989 r.), powojennych oraz przedwojennych z kobiecymi wizerunkami zaprezentowano także przykłady monet emitowanych przez kobiety i znajdujące się w obiegu na naszych ziemiach.

Wystawę uzupełniają banknoty z anonimowymi przedstawieniami pań, które uosabiały kraje lub abstrakcyjne idee. Całość wystawy symbolicznie zamyka jedyna moneta z wyobrażeniem królowej Elżbiety II, sprzedawana przez Narodowy Bank Polski.

Trudna niezależnie od epoki, zarezerwowana dla nielicznych, droga kobiet na wizerunek banknotu lub monety wymagała poświęceń. Wiodła najczęściej przez: tron, świętość, siedzibę Norweskiego Komitetu Noblowskiego lub biegłość w sztukach pięknych oraz literackich. Unikalność numizmatu z wizerunkiem kobiety wzbudza jeszcze większy szacunek dla samej postaci oraz jej dokonań.

Kurator: Mateusz Sikora

Koncepcja plastyczna i aranżacja wystawy: Agnieszka Jankowska