wtorek, 21 maja, 2024

Każdy z nas jest cząstką narodowego honoru…

W piątkowy wieczór w Muzeum Okręgowym w Koninie otwarta została wystawa „Każdy z nas jest cząstką narodowego honoru. 160. rocznica Powstania Styczniowego”. Kuratorzy wystawy; Małgorzata Szuman-Gorczyca, Krzysztof Gorczyca i Jakub Ordon przywitali licznie zgromadzonych gości. Podczas wernisażu odbył się również koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Na wystawie poświęconej 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego została zaprezentowana bogata kolekcja okresu żałoby narodowej oraz XIX-wiecznej biżuterii patriotycznej z zasobów Działu Rzemiosła Artystycznego muzeum. Dla podkreślenia 160-letniej tożsamości narodowej, kulturowej i politycznej wydarzeń z lat 1863-1864 przedstawiono obiekty falerystyczne i numizmatyczne, pochodzące z zasobu Gabinetu Numizmatycznego MOK. Na ekspozycji nie zabrakło również militariów z epoki, pozwalających „przenieść się” do jednej z partii powstańczych walczących w regionie konińskim.

Zdjęcia Wojciech Ziemski