czwartek, 23 maja, 2024
Archiwum

In memoriam. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika

Już 28 czerwca zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy In memoriam, na której będziemy mieli szansę przybliżyć malarstwo Edwarda Dwurnika. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną 44 obrazy i jedna rzeźba, na co dzień pozostające w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

 

Wystawa będzie przekrojem przez całe spektrum twórczości Edwarda Dwurnika. Zaprezentowane na niej obrazy pochodzą z różnych okresów i są wśród nich zarówno tak charakterystyczne dla artysty pejzaże miejskie, jak i obrazy przestawiające ludzi. Gorąco zachęcamy do spotkania z twórczością tego artysty, bo malarstwo Dwurnika to w jednakowym stopniu sztuka, jak publicystyka – ironiczna, krytyczna, często gorzka refleksja nad stanem społeczeństwa i kondycją człowieczeństwa. Twórczości tego malarza nie da się bowiem interpretować w oderwaniu od czasów, w jakich tworzył. Świadomość tego pozwala dostrzec, jak dotkliwie w jego malarstwie odbija się czas przemian i niepokojów, na które przypadł okres największej aktywności twórczej Dwurnika. 

Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą, zmarł 28 października 2018 w Warszawie. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992).