czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Ikona

Ikona w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie.

 

3 listopada 1997 r., działania policji udaremniły wywiezienie z terytorium Polski ikon. Sprawców przemytu, którzy podróżowali pociągiem relacji Warszawa – Frankfurt, nie znaleziono. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Sąd Rejonowy w Koninie, postanowieniem z dnia 3 lutego 2011 r. przekazał ikony do Muzeum Okręgowego w Koninie. Obecnie zbiór 67 ikon z okresu XVII – XIX / XX w., różnego pochodzenia – Rosja, Ukraina, Estonia, stanowi interesującą kolekcję zabytków kultury prawosławia w Dziale Sztuki.

Kurator wystawy : Wanda Mazurek

Wystawa czynna do maja 2019.

Warsztaty:

Dział Sztuki zaprasza na warsztaty muzealne opracowane na kanwie wystawy: Ikona w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie.
Proces powstawania ikony jest bardzo długi i niełatwy. Po obejrzeniu wystawy, zapoznaniu się z oryginalnymi ikonami na ekspozycji oraz podjęciu prób (w formie uproszczonej, nie skomplikowanej technologicznie) „pisania” ikony, można doświadczać
bliższy kontaktu z wybraną ikoną – zobaczyć jak mógł wyglądać podlinnik, jak posługiwano się metodą tzw, przepruchy, próbować sił w otrzymaniu sankiru czy nakładaniu asysty i w bardzo uproszczonej formie – na papierze, posługując się wzornikiem napisać ikonę dla siebie.
W zajęciach jednorazowo mogą uczestniczyć max 20 osób, czas trwania 2 godz.

Serdecznie zapraszamy!!!