czwartek, 23 maja, 2024
ArchiwumSpichlerz

Giganci plejstocenu w akcji

 

W sobotę, 28 maja zapraszamy małych i dużych na kolejną odsłonę pikniku paleontologicznego „Nie tylko dinozaury!”. Tym razem patronować nam będą „Giganci plejstocenu”, bo tak właśnie brzmi przewodni wątek tegorocznego pikniku.

W programie, jak zwykle, moc naukowych i… rozrywkowych atrakcji:

> Zajęcia: 14.00 – 18.00

  1. Powstawanie skamieniałości. Czym były amonity, łodziki i belemnity? Czy trylobity miały oczy? Podczas warsztatów znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Będziesz miał okazję cofnąć się w czasie kilka milionów lat wstecz. Stwórz własną skamieniałość. Przekonaj się czy praca paleontologa jest ciekawa.
  2. Skarby ukryte w jaskiniach. Uczestnicy zostaną zapoznani z fauną drobnych ssaków (gryzonie, owadożerne, zajęczaki) żyjących w okresie plejstocenu na terenie Polski. W trakcie pracy z sedymentami jaskiniowymi będą mieli okazję sami wydobyć i oznaczyć szczątki drobnych zwierząt.
  3. Wędrówki z prehistorycznymi ssakami. Jak wyglądały ziemie Polski 100 tysięcy lat temu? Uczestnik dowie się jakie panowały warunki klimatyczne w Europie, jakie formacje roślinne dominowały wówczas na obszarze Polski oraz jakie relacje występowały między ssakami drapieżnymi i roślinożernymi. Sprawdź swoją wiedzę!
  4. Zabójcy obok nas… W gęstwinach lasów, zatokach rzek, a nawet w betonowej dżungli się kryją. Pazury i kły to ich narzędzia. Praktyczny przegląd współczesnych drapieżników.
  5. Giganci plejstocenu – gra terenowa.
  6. Paleontologiczne origami z Frankiem Ziemniczakiem – papierowe potwory.
  7. Malowanie twarzy.

 

> Wykłady: 14.30 – 18.00 (sala edukacyjna w spichlerzu, III piętro)

  1. 14.30 – Wielkopolska stepotundra krwią znaczona, czyli kto hasał i zabijał w stepie szerokim – prowadzi prof. dr hab. Adrian Marciszak (45’)
  2. 15.45 – Zaginiony świat epoki lodowcowej – prowadzi prof. dr hab. Krzysztof Stefaniak (45’)
  3. 17.00 – Paleopatologia w sztuce – malarstwo i rzeźba – prowadzi dr hab. Dariusz Nowakowski (45’)

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W ramach wydarzenia obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe i czasowe w spichlerzu. Wstęp na wystawy w dworku i zamku biletowany zgodnie z cennikiem muzeum.