Fairy tale. Baśniowy świat Wiesławy Kwiatkowskiej
Od 5 lutego 2021 r. Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza w podróż do czarownego świata pełnego tajemnic, magii i piękna. Witajcie w baśniowej rzeczywistości Sławy Kwiatkowskiej!
Wiesława Zofia Kwiatkowska (1925-2011) z zawodu była konserwatorem malarstwa ściennego, chociaż edukację zaczynała na Wydziale Malarstwa. Specjalizację zmieniła po zaledwie dwóch latach studiów, nie odnajdując się w konwencji socrealistycznej. Zmiana malarstwa na konserwację, jak mówiła w rozmowie z Anną Dragan w 1998 roku, tylko je wzbogaciło. Konserwator jest zajęty tylko przez sześć godzin na dobę (…), ja i tak cały czas malowałam. Jako studentka ASP uczestniczyła w pracach konserwatorskich na Starym Rynku w Warszawie, a po studiach przez wiele lat pracowała jako konserwator zabytków w Lublinie, w Tumie pod Łęczycą, Czerwińsku nad Wisłą i Krzeszowie. Mimo tego dominantą jej twórczości pozostało malarstwo: w maleńkim, jednopokojowym mieszkanku-pracowni na warszawskim Starym Rynku, w otoczeniu płócien i farb, w powietrzu przesyconym poezją rodziła się magia.
Za swoje korzenie Wiesława Kwiatkowska uznawała secesję, w jej twórczości dopatrywać się można również wpływów sztuki angielskiej końca XIX w., ale nie one są dominujące; z biegiem lat artystka wypracowała własny język plastyczny i unikalny styl. Na twórczość Kwiatkowskiej wpływ miała poezja: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jerzego Harasymowicza, Bolesława Leśmiana, oraz ks. Jana Twardowskiego. Stworzyła cykle malarskie „Legendy o kwiatach”, „Anioły w poezji”, „Madonny z poezji polskiej”. Jej świat to fantastyczne barwy, przedstawienia na poły oniryczne i baśniowe, przesycone żywotną energią przyrody, która nie daje się utrzymać w karbach, wychodzi z obrazu i porasta jego ramy, tym skuteczniej wciągając odbiorcę w świat poezji, którą ilustruje.
Prezentowane w Koninie obrazy wpisują się w szerszy cykl, obejmujący 49 płócien z lat 1994-96, powstałych pod wpływem twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Barwne, bogate, fantastyczne wizje zachęcają do zanurzenia się w świat poezji, przefiltrowany przez jej malarską wrażliwość. Jest to świat baśni i marzeń, pełen piękna i tajemnicy.
Wystawa udostępniona w spichlerzu stanowi pierwszą odsłonę ekspozycji Fairy tale, która będzie prezentowana w zamkowym klubie od 1 czerwca 2021 roku.
Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie.
Wystawa będzie czynna do 21 marca 2021 roku.