czwartek, 25 lipca, 2024
AktualnościImprezy pleneroweSpichlerz

Dzień świętego Eligiusza

Zapraszamy na najbardziej olśniewające wydarzenie w muzeum! Oto po raz pierwszy celebrować będziemy Dzień świętego Eligiusza – patrona złotników. Wśród zaplanowanych wydarzeń przygotowujemy moc warsztatów jubilerskich i związanych z rzemiosłem złotniczym, a także pokazy i prezentacje. Nie zabraknie również stanowisk z rękodziełem i autorską biżuterią oraz naszych zaprzyjaźnionych rzeczoznawców jubilerskich. Zapraszamy już dziś 3 grudnia, między 14.00 a 18.00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W dniu imprezy obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe i czasowe w spichlerzu. Wystawy w zamku i dworku są biletowane wg cennika.

– – – – – 

Św. Eligiusz urodził się w Chaptelat ok. 588-590 r. Początkowo obrał sobie zawód złotnika. Zdobył taką renomę, że król francuski Chlotar II zamówił u niego złoty tron. Eligiusz wykonał go tak kunsztownie, że zachwycił wszystkich, a dodatkowo wyróżnił się niespotykaną uczciwością: powierzonego materiału było z naddatkiem więc Eligiusz nie dość, że sobie go nie przywłaszczył to wykonał dwa trony. Zyskał sobie sławę niezrównanego złotnika, jednak żył skromnie, przekazując dochody na cele charytatywne i kościelne. Jego legendarna uczciwość sprawiła że król Francji powierzył jego pieczy mennicę i skarb królewski.