niedziela, 14 kwietnia, 2024
AktualnościRelacja z wydarzenia

Do Muzeum w Roku Zofii Urbanowskiej

Światowy Dzień Turystyki przypada 27 września. W niedzielę 29 września 2019 r. Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprosił mieszkańców (chętnych piechurów) na spacer zielonym szlakiem pieszym nad jeziorem Gosławskim do Muzeum Okręgowego w Koninie-Gosławicach. Trudny technicznie szlak stromymi brzegami jeziora wynagrodził trud pięknymi widokami na elektrownię i budującą się linię 400 kV. O dębie „Dziadek”, pomniku przyrody, opowiedział Andrzej Łącki, prezes Oddziału PTTK w Koninie. Najliczniej reprezentowane były szkoły podstawowe: nr 3 z Konina i ze Sławska (tego obok Kowalewka, gdzie urodziła się Zofia Urbanowska).
Muzeum mieści się na terenie zamku biskupa Łaskarzyca. Tuż pod murem zamkowym Muzeum przygotowało ognisko. Każdy uczestnik spaceru otrzymał zakładkę, na której uwidocznione zostały miejsca związane z Zofią Urbanowską w Koninie i w gminie Rzgów.
W uroczo położonym dworku z XVIII w., w tzw. pokoiku guwernantki na piętrze można było obejrzeć pamiątki po Zofii Urbanowskiej, konińskiej pisarce rodem z Kowalewka. Znajduje się tu m.in. oryginalne biurko, przekazane przez Deotymę czyli Jadwigę Łuszczewską. Modę kobiecą z lat 1846-1905 pokazano na wystawie planszowej w dworku. Spacer do Muzeum był jednym z wydarzeń w Konińskim Roku Zofii Urbanowskiej.