piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościMuzeum gościnnie

Cztery Izabelle dla Konina

 

7 września 2021 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Izabella”. Z gościnnego Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, które było gospodarzem gali, kadra Muzeum Okręgowego w Koninie powróciła z rekordową liczbą aż czterech nagród.

Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, jak wyjątkowe były czasy, za które przyznano wyróżnienia. Z uwagi na pandemiczne zagrożenia i obostrzenia, w minionym roku nie zrealizowano ceremonii wręczenia nagród, dlatego wrześniowa uroczystość w Szreniawie była podwójna i zgromadziła laureatów „Izabelli” za rok 2019 i 2020. W gronie wyróżnionych nie mogło zabraknąć również Muzeum Okręgowego w Koninie, które odebrało dyplomy w kategoriach:


IZABELLA 2019

DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA I MARKETINGOWA – Nagroda Pierwsza za projekt Skarby muzeum – cykl audycji radiowych autorstwa Moniki Marciniak;

KONSERWACJA, OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY, INWESTYCJE – Nagroda Pierwsza za prace konserwatorsko-restauratorskie na materiale kostnym, należącym do szkieletu słonia leśnego Palaeoloxodon antiquus, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie – prace prowadzone w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK, pod kierownictwem prof. Piotra Niemcewicza i dr Aleksandry Gralińskiej-Grubeckiej oraz opieką merytoryczną Dagmary Frydychowicz.


IZABELLA 2020

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA – Nagroda Druga za projekt Dzieciaki-muzealniaki w domu, realizowany przez Igę Janiszewską-Pawlak;

KONSERWACJA, OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY, INWESTYCJE – wyróżnienie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy żebrach, należących do szkieletu słonia leśnego Palaeoloxodon antiquus, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie – prace prowadzone w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK, pod kierownictwem prof. Piotra Niemcewicza i dr Aleksandry Gralińskiej-Grubeckiej oraz opieką merytoryczną Dagmary Frydychowicz.


Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce organizowany jest od 2006 roku. Konkurs realizuje Fundacja Muzeów Wielkopolskich i od początku objęty jest stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.