By czas nie zaćmił…

Wystawa obejmuje dwie ekspozycje stałe w budynku spichlerza. Poprzez historię powstania węgla na przestrzeni milionów lat, od torfu, poprzez ksylit, węgiel brunatny, a następnie węgiel kamienny, poznajemy dzieje ziemi konińskiej, które nierozerwalnie wiążą się z historią górnictwa. Przez lata zostały zgromadzone różnorodne okazy przyrodnicze i sprzęty górnicze. Są to m.in. militaria górnicze, sprzęt oświetleniowy, nakrycia głowy, mundur, sprzęt pomiarowy, model koparki łańcuchowej. Całość dopełnia makieta kopalni odkrywkowej w skali 1:500.

Z okazów przyrodniczych zaprezentowany został bursztyn, znaleziony na terenie odkrywki, czarny dąb, fragmenty skrzemieniałego drewna czy rdzenie geologiczne różnych typów skał. Nie można zapomnieć o tradycjach górniczych, takich jak Barbórka, karczma piwna czy comber babski. Dzięki zgromadzonym eksponatom poznajemy ich historię. Ciekawostką są prezentowane brykiety węglowe, zarówno te tradycyjne, jak i okolicznościowe, wykonywane na specjalne okazje.

Druga wystawa związana jest z górnictwem solnym. Prezentowane okazy pochodzą z Kopalni Soli „Kłodawa”, jak i z nieeksploatowanej już Kopalni Soli „Solno” w Inowrocławiu. Poza tradycyjną solą kamienną szarą i różową pokazane zostały kryształy halitu, stalaktyty solne, anhydryt czy sól włóknista.

Komisarz wystawy/zdjęcia: Dagmara Frydrychowicz

Projekt makiety: Mirosław Wojtczak, KWB Konin

Wykonanie makiety: Mariusz Tomczak, Jarosław Cukierski, GDK „Oskard” Konin