czwartek, 23 maja, 2024
Archiwum

Moim zdaniem…

Od 19 czerwca do 27 września zapraszamy serdecznie na wystawę czasową Moim zdaniem, która będzie dostępna dla zwiedzających w budynku spichlerza.

 

Współczesna biżuteria autorska rzadko gościła w murach konińskiego muzeum. Wśród nielicznych wystaw tego typu na uwagę zasługuje „Struktury, faktury, formy” poświęcona biżuterii Cezarego Łutowicza  z krzemieniem pasiastym. W ramach ekspozycji „Przesiewanie przeszłości” prezentowaliśmy m. in. prace Jacka Byczewskiego, Jana Suchodolskiego, Łukasza i Tomasza Zaremskich.

Wystawa „Moim zdaniem – biżuteria z komunikatem” to wydarzenie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Pomysł polegał na wystosowaniu zaproszenia do wzięcia udziału w dyskusji na ważne, aktualne tematy. Organizatorzy nie nałożyli żadnych ograniczeń; wypowiedź mogła dotyczyć zarówno problemów krajowych, ogólnoludzkich jak i odnosić się do osobistych przemyśleń i emocji. Warunek był jeden – komunikat miał być przekazany za pomocą form i technik złotniczych.

Ten swoisty dialog, zapoczątkowany w 2018 roku trwa nadal, ciągle napływają prace, podejmowane są nowe problemy przyjmujące nowe formy dzięki czemu każda kolejna odsłona wystawy różni się od poprzedniej. Wystawa żyje i coraz szerzej prezentuje poglądy twórców mierzących się z, jak pisze w jej katalogu Andrzej Szadkowski, wielkim tyglem współczesności: polityki, samotności, bezwzględności, pychy, i powszechnej głupoty, hipokryzji, prawd, przyzwoitości.

Konińska edycja wystawy „Moim zdaniem” ma dodatkowy walor. Jedną z atrakcji Muzeum Okręgowego jest bowiem stała ekspozycja dziewiętnastowiecznej biżuterii. Znaczącą jej część stanowi „biżuteria z komunikatem”: sentymentalne ozdoby opowiadające o miłości, przyjaźni, patriotyzmie, pamięci, stracie.  Podobnie jak ich współczesne odpowiedniki, snują swą opowieść kolorem, materiałem, formą, rozbudowaną symboliką tyle, że właściwymi dla tamtych czasów.

Mamy nadzieję, że taka konfrontacja dawnej i najnowszej „biżuterii parlante” dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń, a dla potencjalnych uczestników projektu może stać się źródłem inspiracji.

Małgorzata Szuman-Gorczyca