sobota, 20 kwietnia, 2024
Archiwum

Wystawa żeglarska w spichlerzu

Już od 22 października udostępniliśmy w murach spichlerza nową wystawę czasową z okazji jubileuszu 60-lecia Klubu Żeglarskiego Kopalni „Konin”!

Początki Klubu Żeglarskiego przy Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” to rok 1959, gdy w Klubie Sportowym „Górnik” Konin powstała turystyczna sekcja sportów wodnych. Sami żeglarze za oficjalną datę powstania klubu uznają jednak 1960 rok, gdy zakupione zostały trzy pierwsze jachty typu „Omega” i przeprowadzono pierwszy kurs żeglarski dla 33 osób.

Sekcja, a następnie klub, od początku działały dwutorowo – z jednej strony organizując i biorąc udział w sportowej, żeglarskiej rywalizacji, a z drugiej promując uprawianie turystyki, zarówno śródlądowej, jak i morskiej oraz oceanicznej.

KŻ przy KWB „Konin” to również wiele sportowych triumfów. Już w 1967 roku powołanie do kadry narodowej otrzymali pływający na „Hornecie” Janusz Morkowski i Andrzej Mrówczyński. W 1986 roku trzy załogi konińskiego klubu zajęły całe podium podczas Mistrzostw Polski Górników, a indywidualne tytuły w Mistrzostwach Polski w Windsurfingu zdobywali Grzegorz Pinkowski i Andrzej Kuberski.

Prawdziwą sławę w skali ogólnopolskiej zdobyli sobie jednak nie konińscy żeglarze, a organizowane przez nich imprezy. Zimowe Regaty Barbórkowe swoją historią sięgają końcówki lat 60. Dzięki działalności kopalni konińskie jeziora charakteryzowały się zawsze wyższą niż przeciętna temperaturą. Późną jesienią lub wczesną zimą, gdy lód skuwał inne polskie jeziora, na konińskich wciąż można było pływać.

W połowie lat 90. regaty zostały reaktywowane i od tego czasu każdego roku ściągają na Jezioro Pątnowskie kilkadziesiąt załóg z całej Polski. Impreza była trzykrotnie nominowana do nagrody „Błękitnego Spinakera” przyznawanego przez Polski Związek Żeglarski, a w 2007 roku nagrodę tę zdobyła w kat. najlepszych regat śródlądowych. Z regatami związane są też koncerty szantowe „Złota Szekla”, promujące artystów i muzykę żeglarską.

Na wystawie w Muzeum Okręgowym w Koninie, która będzie udostępniona zwiedzającym do 31 stycznia 2021 r., można obejrzeć m.in. zdjęcia z historii klubu, znaczki pocztowe o tematyce żeglarskiej, puchary zdobyte w regatach czy akcesoria żeglarskie. Serdecznie zapraszamy!