czwartek, 23 maja, 2024
AktualnościSkansen

Rzeźba dla jerzyków

Dom dla jerzyków to rzeźba społeczna autorstwa Łukasza Trusewicza, dotykająca tematu koegzystencji zwierząt i ludzi. Powstała podczas warsztatów rzeźbiarskich zorganizowanych dla młodzieży na terenie Restart Lab’u. Drewniana instalacja stworzona została z myślą o jednym z wielu gatunków zagrożonych z powodu ludzkiej ingerencji. Termomodernizacja budynków miast sprawiła, że jerzyki straciły swoje główne miejsca osiedlania, jakim niegdyś były wnęki budynków. Rzeźba swoją formą odpowiada potrzebom ptaków, umożliwiając im zakładanie gniazd i osiedlanie się w jej wnękach, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
W ogrodzie Muzeum Okręgowego w Koninie występuje duża ilość komarów, będących idealnym pożywieniem dla tego gatunku ptaków. Zapewniając sobie pokarm jerzyki pomagać będą w kontrolowaniu ilości uciążliwych insektów na terenie muzealnego ogrodu. Rzeźba powstała z materiałów naturalnych i ekologicznych, a jej budowa nie wpływa negatywnie na środowisko ponieważ została wykonana w całości z recyklingu lokalnego drewna topoli.
Jerzyki są ptakami gniazdującymi w koloniach, dlatego w pierwszych tygodniach od zamontowania rzeźbie towarzyszyć będą odtwarzane nagrania śpiewu ptaków, które mają zwabić osobniki do osiedlania się we wnękach instalacji. Bliźniacza rzeźba znajduje się na terenie Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.