Oferta edukacyjna
Lekcja muzealna o zamkach – podczas pierwszej części zajęć przedszkolaki/uczniowie biorą udział w pogadance na temat zamków. Prowadzący pokazuje, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, z jakich części składają się zamki oraz przykłady tych budowli. W drugiej części zajęć uczestnicy dzieleni są na małe grupy i za pomocą nowoczesnych drewnianych klocków konstruują własne zamki.
Warsztaty muzealne o herbach – podczas pierwszej części zajęć uczestnicy dowiadują się co to są herby, z czego się składają, jakie występują na nich symbole i jak wykorzystywano je na przestrzeni wieków. W części warsztatowej uczniowie otrzymują wycięte w kształcie obwódki herbu kawałki twardej tektury, na której za pomocą przeróżnych materiałów plastycznych projektują swój własny herb. obrazek
obrazek Gra muzealna – klasa dzielona jest na grupy. Gra toczy się na terenie muzealnego ogrodu (ogrodzona powierzchnia, około 2 ha). Każda grupa otrzymuje pierwszą zagadkę. Jej rozwiązanie naprowadza uczestników do kolejnej zagadki – i tak odwiedzając różne miejsca – do punktu zakończenia gry. W trakcie zabawy uczestnicy zdobywają kolejne informacje, które sprawdzane są na zakończenie gry. Najlepsza grupa otrzymuje nagrody – bilety do kina!
Muzealna gra smartfonowa – odmiana gry muzealnej, której uczestnicy otrzymują koordynaty GPS miejsc, w których znajdują się ukryte zadania. Podczas gry każda z grup musi być wyposażona przynajmniej w jednego smartfona z aparatem fotograficznym, GPS-em oraz dostępem do mobilnego internetu. W miejscach, w których znajdują się zadania mogą być wyłącznie kody QR, których zeskanowanie daje dostęp do treści zadania. Zadania są multimedialne – m.in. w postaci nagrań dźwiękowych, zdjęć bądź aplikacji sprawdzających wiedzę. obrazek
obrazek Warsztaty z lepienia grodów – najpierw krótka pogadanka i prezentacja multimedialna na temat grodów, a później, w części warsztatowej – lepienie grodów z gliny.
Życie codzienne w dworku, warsztaty z kaligrafii i odciskania pieczęci – w ramach zajęć uczestnicy odwiedzają dworek . Podczas zwiedzania dowiadują się m.in. jak wyglądało codzienne życie w pierwszej połowie XIX wieku. Kolejną częścią są warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się pisać gęsim piórem. Na sporządzonych przez siebie dokumentach odlewają i wyciskają pieczęć w laku. obrazek
obrazek Nowe szaty królowej Jadwigi – warsztaty z historii mody europejskiej. Podczas prezentacji uczestnicy dowiadują się jak zmieniał się ubiór na przestrzeni wieków. Następnie korzystając z wcześniej przygotowanych materiałów plastycznych i wzorów, tworzą swoją propozycję historycznego stroju.
(Portret królowej Jadwigi wykonany przez Antoniego Piotrowskiego. Fotografia pochodzi ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Lekcja archeologiczna – zajęcia odbywają się m.in. w tzw. „piaskownicy archeologicznej”. To miejsce, w którym zakopane są skarby. Konińscy archeolodzy pokazują tam, jak wygląda ich praca – związana z odkopywaniem cennych przedmiotów (warsztaty sezonowe: od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu, zajęcia odbywają się tylko w bezdeszczową pogodę). obrazek
obrazek Od ziarenka do bochenka – to warsztaty z wypieku chleba według tradycyjnej receptury. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się: jak dawniej przygotowywano ciasto na chleb i jak przebiegał jego wypiek, jak wyglądają różne rodzaje ziaren i dlaczego niektóre chętniej były wykorzystywane do wypieku chleba, w czym tkwił sekret smaku i długotrwałej świeżości tradycyjnie wypiekanego chleba. Warsztaty to jednak przede wszystkim samodzielne wyrabianie ciasta na pyszne bułeczki, które po wypieku można skosztować w pięknym otoczeniu skansenu etnograficznego (zajęcia sezonowe – od połowy kwietnia do końca września).
Warsztaty bożonarodzeniowe – ich uczestnicy uczą się tworzyć „światy” – niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane w całości z… opłatka. Światy to własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe, w najprostszych słowach – przodek dzisiejszych bombek (warsztaty sezonowe – od 28 listopada do 20 grudnia). obrazek
obrazek Wielkanocne warsztaty batiku – batik to technika zdobienia poprzez nakładanie kolejnych warstw wosku pszczelego i barwnika. Podczas warsztatów, organizowanych przez Dział Etnograficzny naszego muzeum, technikę batiku wykorzystujemy dla stworzenia wyjątkowych wielkanocnych pisanek (warsztaty sezonowe od 1 marca do świąt Wielkanocy).
Zachęcamy do korzystania z oferty pakietowej, tj. udziału klas/grup w warsztatach oraz lekcjach muzealnych połączonego ze zwiedzaniem naszych ekspozycji.
Nasza oferta lekcji i warsztatów muzealnych jest stale aktualizowana. Co rusz pojawiają się nowe propozycje – dlatego zachęcamy do częstego odwiedzania naszej strony internetowej i sprawdzania naszej oferty edukacyjnej. Muzeum Okręgowe w Koninie warto odwiedzić z klasą – przynajmniej kilka razy w roku!