czwartek, 23 maja, 2024
AktualnościSkansenSpichlerzZamek

Noc Muzeów

Rekonstruktorzy od średniowiecza do współczesności, stylowe atelier fotograficzne i swojska potańcówka w skansenie etnograficznym – to tylko ułamek atrakcji, przygotowanych z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów w Koninie.

Tegoroczna propozycja to aż siedem wystaw czasowych, na które składają się:

> Dzień z życia Niedźwiedzia. Wystawa prac zbiorowych Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka – wyjątkowa ekspozycja etnograficzna, łącząca autentyczne obiekty muzealne z magicznym, bajecznie kolorowym światem stworzonym przez twórców publikacji Etnogadki, zrealizowanej we współpracy z etnografem Witoldem Przewoźnym, a wydanej nakładem wydawnictwa Albus;

> Cała jesteś w skowronkach… Suknie ślubne koninianek – druga odsłona najbardziej niewinnej ekspozycji muzealnej w okolicy, czyli sentymentalna podróż w świat mody ślubnej okresu PRL;

> Fromm Konin with love – ekspozycja poświęcona urodzonemu w Koninie wynalazcy, Juliusowi Frommowi;

> Od pierścionka żałobnego do naszyjnika Nawaho – ekspozycja prezentująca niezwykle barwny i różnorodny zbiór biżuterii, przekazany Muzeum w darze od Elli Laskowskiej;

Ginące zawody. Bednarstwo – wystawa czasowa Działu Etnograficznego, prezentowana w chacie na terenie skansenu;

Stroje z epoki Zofii Urbanowskiej – zlokalizowana w zrekonstruowanym dworku planszowa ekspozycja, prezentująca trendy w modzie przełomu XIX i XX wieku;

> Ikonategoroczna Noc Muzeów to jedna z ostatnich szans, by zobaczyć zaprezentowaną w zamkowej galerii kolekcję 67. ikon z naszych zbiorów.

Ofertę wystawienniczą uzupełnią wydarzenia, zaplanowane specjalnie na tę jedyną w roku noc. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy mody i biżuterii, wielbiciele ludowych gier i zabaw, a nawet aspirujący do miana Indiany Jonesa młodzi poszukiwacze skarbów.

Z okazji Nocy Muzeów po raz kolejny podwoje otworzy atelier fotograficzne w stylu retro. Cieszące się od lat niezmiennym powodzeniem atelier tym razem zaprosi do realizacji stylowych portretów. Zdjęcia wykona koniński fotograf Maciej Sypniewski. Koszt wykonania i wywołania fotografii to 25 zł.

W zamkowym klubie zagości zaprzyjaźniony z Muzeum Antykwariat Jubilerski Błaszczyk z Łodzi, który zaprosi na wyjątkowe spotkanie. Odsłoni przed zainteresowanymi tajniki pracy rzeczoznawcy biżuterii i uchyli rąbka tajemnicy na temat informacji, zaklętych w znakach i cechach probierczych. W budynku spichlerza zaprosimy uczestników na inspirujące warsztaty z kreatywnego recyklingu w duchu zero waste.

Jak co roku zaprosimy najmłodszych na stanowisko archeologiczne usytuowane w ogrodzie na terenie Muzeum. Mali odkrywcy będą szukać skarbów przy wsparciu konińskich detektorystów, którzy będą służyć nie tylko wiedzą i pomocą, ale udostępnią również wykrywacze metalu i sprzęt niezbędny przy poszukiwaniach. W skansenie etnograficznym tradycyjnie już szukajcie przybyszy z różnych epok i szerokości geograficznych, którzy zagoszczą na terenie Muzeum dzięki życzliwości zaprzyjaźnionych rekonstruktorów. Tam też po raz kolejny odbędą się Tańce blisko ziemi, czyli oparta na granej na żywo muzyce tradycyjnej swojska potańcówka. Skansen ożywi także obecność ludowych rzemieślników: garncarza i rzeźbiarza.

Noc Muzeów to kulminacja i zwieńczenie wszelkich działań twórczych i edukacyjnych, realizowanych w Muzeum Okręgowym w Koninie. Dlatego co roku dokładamy wszelkich starań, by oferta była bogata, inspirująca i wszechstronna – tak też będzie i tym razem. Bądźcie z nami!