niedziela, 15 czerwca, 2025
AktualnościSpichlerz

Muzealne spotkanie z kulturą

Zapraszamy na kolejne „Muzealne spotkanie z kulturą”. Cykl wykładów z zakresu historii, sztuki, etnografii i archeologii, połączonych z twórczymi i inspirującymi dyskusjami skierowany jest do dojrzałej publiczności. Wykłady odbywają się regularnie, w każdą drugą środę miesiąca i mają formę swobodnych spotkań w towarzystwie kawy i ciastka.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 czerwca (środa) o godz. 17.00 w budynku spichlerza.

Wykład „Świat nosorożca włochatego oczami paleontologa” poprowadzi prof. UAM dr hab. Kamilla Pawłowska, kierownik projektu “Rozwikłanie chronologicznej, geograficznej i tafonomicznej złożoności występowania nosorożca włochatego w plejstoceńskich kontekstach Polski (WOOLRHINOPOLI).

Kamilla Pawłowska jest obecnie profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie współtworzy badania paleośrodowiskowe. Udział w projekcie badawczym Çatalhöyük (Turcja) pozwolił jej przeprowadzić badania szczątków zwierzęcych (neolit–okres muzułmański) z perspektywy środowiskowej, ekonomicznej i społecznej. Jej zainteresowania badawcze obejmują paleolityczną Europę, neolityczny Bliski Wschód, relacje człowiek-zwierzę, związek między zmianami klimatycznymi i kulturowymi, badanie zdrowia i chorób w dawnych populacjach zwierząt oraz badania kości obrabianych. Jej badania koncentrują się również na zagadnieniach związanych z badaniami tafonomicznymi ze szczególnym uwzględnieniem praktyk depozycyjnych. Jest entuzjastyczną zwolenniczką paleozoologii kontekstualnej i paleozoologii społecznej, terminów wprowadzonych przez nią do badań paleolitu, które wykorzystuje w swoich badaniach.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie poświęcone nosorożcowi włochatemu (†Coelodonta antiquitatis), fascynującemu zwierzęciu, które wymarło pod koniec ostatniej epoki lodowej!

Terminy kolejnych spotkań:

9.07.2025 – „Działalność Powiatowego Oddziału Urzędu Repatriacyjnego w Koninie”
Prowadzący: Jakub Ordon

13.08.2025 – „Czernihowskie oblicza Czarnej Madonny”
Prowadząca: Olesia Diadeczko

Osoby odpowiedzialne za organizację spotkań:
Agnieszka Tomaszewska, Dział Naukowo-Oświatowy, tel. 63 242 75 99 wew. 11
Elżbieta Sztamblewska, Dział Etnograficzny, tel. 63 242 75 99 wew.32

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wstęp wolny i bezpłatny.