Wystawa prezentująca dzieje oświetlenia nieczynna

Z uwagi na zmianę ekspozycji i prace modernizacyjne, sala prezentującą historię oświetlenia jest zamknięta do odwołania. Już niebawem zaprosimy Was na otwarcie wystawy w zupełnie nowej odsłonie!

*******************

W Dziale Techniki Muzeum Okręgowego w Koninie znajduje się kolekcja obrazująca dzieje oświetlenia od czasów starożytnych do współczesnych. Początki jej powstania sięgają końca lat 60. XX wieku, kiedy w Koninie utworzono placówkę muzealną. Niewątpliwie ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję gromadzenia zabytków oświetleniowych było znaczenie regionu konińskiego jako producenta energii elektrycznej w Polsce. Kolejnym powodem tworzenia kolekcji był fakt, że w polskich muzeach brakowało zbioru o takim charakterze. Na przestrzeni ponad 50. lat konińska placówka muzealna zgromadziła ponad 1000 obiektów. Ten specyficzny zbiór tworzą: lampki oliwne, kaganki, świeczniki, lampy olejowe, naftowe, gazowe i elektryczne, lampy i latarnie techniczno-gospodarcze, również obszerna grupa elementów, z których składała się lampa, takich jak: klosze, palniki, cylindry. Uzupełnienie kolekcji oświetlenia stanowią materiały ilustracyjne, w tym oryginalne katalogi reklamowe firm produkujących przedmioty oświetleniowe czy pocztówki z widokami elektrowni wodnych. W 2006 r. kolekcję poszerzono o muzealia związane z historią wytwarzania ognia – liczący około 4000 obiektów zbiór filumenistyczny.