wtorek, 16 kwietnia, 2024
SpichlerzWystawy stałe

Słoń leśny z odkrywki Jóźwin KWB „Konin”

24 lutego 1984 roku podczas prac odkrywkowych w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, na terenie odkrywki „Jóźwin”, natrafiono na szczątki dużego trąbowca. Początkowo sądzono, że jest to pokaźny mamut, jednak po ekspertyzie wykonanej w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie  przez dr. Gwidona Jakubowskiego okazało się, że jest to prawie kompletny szkielet należący do przedstawiciela gatunku słonia leśnego – zwierzęcia występującego niemal w całej Europie w interglacjale eemskim.

Jest to niebywałe znalezisko, gdyż na terenie Polski (oraz Europy) znanych jest tylko kilka stanowisk ze szczątkami słonia leśnego. Prezentowany tutaj szkielet stanowi jeden z najbardziej kompletnych okazów. Przypuszcza się, że żyjące ok. 100 tys. lat temu zwierzę miało ok. 4 m wysokości, jego wagę szacuje się na ok. 8-9 ton. Wiek słonia został określony na ok. 50 lat.  

Konserwacja, prowadzona w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Zakładzie Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, pozwoliła zaprezentować znaleziony okaz prawie w całości.

Prawdopodobny wygląd słonia leśnego przedstawia makieta w skali 1:1. Jej autorem jest Krzysztof Kuchnio, powstała przy współpracy z Martą Szubert.

Komisarz wystawy/zdjęcia: Dagmara Frydrychowicz

Jeden komentarz do “Słoń leśny z odkrywki Jóźwin KWB „Konin”

Możliwość komentowania została wyłączona.