Zakopany krajobraz

W ramach projektu artystycznego Diany Lelonek „Zakopany krajobraz”, pracujemy nad budową społecznego archiwum wspomnień i fotografii pochodzących z miejscowości wysiedlonych przez kopalnię. Pragniemy uchwycić historię tych miejsc, pokazać przeszłość regionu z drugiej strony – prywatnych opowieści, doświadczeń i wspomnień. Zależy nam aby nie był to jedynie zapis historii wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim zbiór prywatnych doświadczeń mieszkańców i ich świadectwa. Poszukujemy osób, które pochodzą z obecnie nieistniejących już miejscowości, wysiedlonych przez przemysł górniczy w regionie. Chcielibyśmy poznać Wasze wspomnienia, związane z tymi miejscami.

Gdzie się spotykaliście? Jakie były ważne dla was miejsca? Gdzie się znajdowały? Co zostało utracone a co przetrwało? Czy nadal macie kontakt ze swoimi dawnymi sąsiadami? Jak doświadczenie przeprowadzki zmieniło Wasze życie? Wspomnienia gromadzimy za pomocą nagrań dźwiękowych lub tekstów pisanych.

 

Projekt realizujemy w trudnym czasie powszechnej izolacji wywołanej przez pandemie. Jednak  nie przerywamy tworzenia społecznego archiwum i nadal poszukujemy osób przesiedlonych przez kopalnię węgla brunatnego. Pamiętajcie, że wspomnienia zbieramy pod postacią nagrań, ale również tekstów. Można przesyłać je mailowo lub korzystając z tradycyjnej poczty. Ponadto tworzymy nagrania podczas rozmów telefonicznych lub wideokonferencji. Wszystko w trosce o Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. Spotykamy się również osobiście z wszystkimi zainteresowanymi, którzy wyrażą taką chęć. Czekamy na Wasze historie!

 

Kontakt:

Diana Lelonek: zakopanykrajobraz@gmail.com

Monika Marciniak, tel. 63 242 75 99, wew. 11

Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura w drodze”, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Wspólnie z Dianą Lelonek rozpoczęliśmy pracę nad projektem „Zakopany krajobraz” realizowanym w ramach programu „Kultura w drodze”. Artystka zajęła się eksplorowaniem nieistniejących już miejscowości naszego regionu, których mieszkańcy zostali wysiedleni przez przemysł górniczy. W swojej pracy skupia się na badaniu tak delikatnych kwestii, jak więzi międzyludzkie. Z efektami naszej pracy, czyli społecznym archiwum wspomnień i fotografii będziecie mogli zapoznać się już w grudniu, za pomocą portalu www.kulturaupostaw.pl  i również w naszym muzeum i na naszej stronie internetowej.

Za bardzo interesujące spotkanie w siedzibie roztockiej OSP „Straży Widmo” dziękujemy Stanisławowi Maciejewskiemu i Bogdanowi Siwińskiemu.